Lipiec 2019
P W Ś C P S N
« cze    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Slideshow

3 grudnia 2012 r. w Niemojowicach miejscowości położonej w gminie Żarnów odbyło się uroczyste otwarcie nowo wybudowanego Domu Pomocy Społecznej. Zamieszkają w nim pensjonariusze DPS- u, który od 1952 r. mieścił się w przepięknym Pałacu Małachowskich w Białaczowie. Panujące tam trudne warunki mieszkaniowe i brak przystosowania pomieszczeń dla osób niepełnosprawnych sprawiły, że Zarząd Powiatu Opoczyńskiego 7 grudnia 2008 r. podjął decyzję o wybudowaniu nowego obiektu. Osoby starsze i niepełnosprawne są pod szczególną opieką władz samorządowych naszego powiatu, które podejmują wiele działań mających na celu poprawę sytuacji placówek, gdzie przebywają osoby wymagające całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności nie mogące samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu. Czasami trudne i niesprzyjające relacje w rodzinie powodują, że ludzie muszą korzystać z tego typu placówek.

Na zaproszenie starosty opoczyńskiego Jana Wieruszewskiego i dyrektor DPS Pani Renaty Koneckiej w tym uroczystym dniu do Niemojowic przybyło wielu gości, którzy wsparli budowę i na co dzień współpracują z osobami niepełnosprawnymi.

Nową siedzibę poświęcił Ordynariusz Diecezji Radomskiej bp Henryk Tomasik, a uroczystego przecięcia wstęgi dokonali między innymi: wicewojewoda łódzki Paweł Bejda, starosta opoczyński Jan Wieruszewski, Poseł na Sejm RP Ziemi Opoczyńskiej Robert Telus oraz Renata Konecka dyrektor DPS.

Budowa nowego obiektu w Niemojowicach jest największą inwestycją Powiatu Opoczyńskiego, która wyniosła ponad 9 mln 107 tys. zł. Większość z tych pieniędzy to środki własne starostwa. 1,5 mln zł samorząd powiatowy pozyskał z rezerwy premiera, natomiast 100 tys. na wyposażenie sali rehabilitacyjnej przekazał Urząd Marszałkowski w Łodzi. W Domu Pomocy Społecznej w Niemojowicach może zamieszkać 99 pensjonariuszy. Budynek ten, spełnia wszelkie standardy europejskie i jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Mieszkańcy mają do dyspozycji pokoje 1,2 i 3 osobowe z łazienkami oraz kaplicę gabinet rehabilitacyjny i pracownię terapii zajęciowej. Jak powiedział bp Henryk Tomasik – jest ogromna potrzeba budowania tego typu obiektów, nasze społeczeństwo starzeje się i odczuwamy potrzebę otoczenia opieką ludzi starszych, schorowanych i niepełnosprawnych. Taki dom spełnia funkcję domu rodzinnego i jest szansa, że tutaj te osoby które wymagają opieki znajdą dobre serce, życzliwą dłoń i odpowiednią atmosferę.


BIP DPS BIP DPS Gmina Żarnów SP Opoczno PCPR Opoczno E-mail Admin