W ten piękny słoneczny, wtorkowy dzień 25.06.2019r. gościliśmy w naszym Domu panią  z Ośrodka ,,Fortuna” w Tomaszówku.

Terapeutka przeprowadziła zajęcia z udziałem psa Paciorka. Na początku niektórzy Mieszkańcy byli sceptycznie nastawieni do tego typu zajęć, jednak z czasem zaczęli przełamywać swoje lęki i przekonali się, iż pies jest bardzo przyjaźnie nastawiony.

Podczas zajęć wykonywane były różne formy terapii, ćwiczenia, sprzyjające zarówno rozwojowi intelektualnemu jak i ruchowemu. Pensjonariusze karmili psa, wykonywali najprostsze czynności pielęgnacyjne, wydawali komendy itp. Wykonywane zadania z udziałem psa miały przede wszystkim służyć zachowaniu sprawności intelektualnej, a nie tylko poprawie dobrego samopoczucia.

Dogoterapia ma na celu zwiększać efektywność rehabilitacji bądź procesu terapeutycznego. To właśnie pies zaspokaja potrzeby bliskości, łagodzi poczucie odrzucenia, samotności i lęku. Głaskanie czworonoga, przytulanie się do niego itp. sprzyja  rozluźnianiu mięśni i zrelaksowaniu się. Ponadto dogoterapia pozwala uczestnikom zajęć mocniej zaznaczać swoje granice i jasno wyrażać poglądy.

Zajęcia bardzo spodobały się Mieszkańcom, dlatego też po raz kolejny odbyły się w dniu 08.07.2019r. i tak jak poprzednie wniosły wiele radości i pozytywnego nastawienia do codziennych trudów i przeciwieństw. A za dwa tygodnie spotkamy się ponownie z naszym ulubionym psem Paciorkiem!!!


BIP DPS BIP DPS Gmina Żarnów SP Opoczno PCPR Opoczno E-mail Admin