Dzień 12 września 2017 r.  na długo pozostanie w pamięci Mieszkańców uczestniczących w wycieczce do Krakowa. Dzięki Pani przewodnik oprowadzającej grupę, wszyscy w bardzo przystępny sposób usłyszeli o zwiedzanych zabytkach i na moment przenieśli się w przeszłość.  

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie podziemi Rynku Głównego. Zaplanowane na 6 miesięcy badania archeologiczne wschodniej strony rynku rozpoczęły się latem 2005 roku, jednak skala i ranga  odkryć sprawiły, że prace trwały 5 lat.  Efekty badań prezentowane są na podziemnej wystawie, której celem jest między innymi ukazanie ścisłych związków łączących średniowieczny Kraków z innymi ośrodkami europejskimi. Ogromne wrażenie na wszystkich zrobił widok fontanny na Rynku Głównym widziany od dołu z podziemi.

Kolejnym punktem  była Najmniejsza na Świecie Fabryka Cukierków „Ciuciu”. Fabryka jest drugą w Polsce, obok gdańskiej manufaktury i działa na zaledwie 50 metrach kwadratowych. Mieszkańcy mogli obejrzeć od początku do końca jak tworzone są cukierki i lizaki, poczuć aromat słodyczy i spróbować ciepłego jeszcze cukierka, czy kupić gotowe produkty w ulubionym smaku.

Następnie mieliśmy okazję obejrzeć wnętrze Kościoła Mariackiego.  Jest to kościół w stylu gotyckim, budowany na przełomie XIV i XV wieku,  położony przy północno-wschodnim narożniku Rynku Głównego na Placu Mariackim. Szczególne wrażenie na Mieszkańcach zrobił przepiękny, największy w Europie wykonany z drewna, pokryty płatkami ze złota Ołtarz Wielki wykonany przez Wita Stwosza oraz przepiękne witraże w oknach.

Po obejrzeniu zaplanowanych „cudów” Krakowa, zjedzeniu pysznego i sytego  obiadu udaliśmy się w drogę powrotną.


BIP DPS BIP DPS Gmina Żarnów SP Opoczno PCPR Opoczno E-mail Admin