- Projekt "Łódzkie Pomaga"
- "Łódzkie Pomaga" - druga edycja
- Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
- Dofinansowanie ZUS
- Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej
- Organizacja DPS
- Charakterystyka DPS
- Zasady odpłatności
- Galeria
- DoPiSz - to i owo...
- Nieodpłatna pomoc prawna
- Sprawy do załatwienia
- Zagrożenia cyberbezpieczeństwa
O nas
Terapia zajęciowa jest formą aktywizacji osób, której głównym celem jest podnoszenie ich sprawności za pomocą konkretnych zajęć, czynności i pracy. W toku terapii zajęciowej osoby wykonują pożyteczne, zorganizowane czynności mające podtrzymać ich aktywność, odwracać uwagę od niepokojących myśli i wyobraźni, przywracać utraconą sprawność, dodawać wiary we własne możliwości, podnosić samoocenę, a poprzez wykonywanie stopniowo (zgodnie z indywidualnymi możliwościami) bardziej złożonych czynności terapia zajęciowa ma za zadanie zwiększać samodzielność osób.
W naszym Domu, oprócz już istniejących, rozwinęliśmy szereg różnorodnych form terapeutycznych, aby każdy mógł wybrać sobie taki rodzaj zajęć, który najbardziej będzie mu się podobał, odpowiadał, sprawiał przyjemność, a jednocześnie sprzyjał osiąganiu jak najlepszych efektów terapeutycznych. Nad realizacją tych zajęć czuwają terapeuci zajęciowi, fizjoterapeuci oraz opiekunki.
Oprócz zajęć, głównie plastycznych oraz ergoterapii, odbywających się w sali terapii zajęciowej, codziennie organizowane są inne formy terapii zajęciowej.
Należą do nich:
*Zajęcia kulinarne
Podczas tych zajęć realizowane są zamiłowania kulinarne. Mieszkańcy nie skupiają się tylko na gotowaniu, pieczeniu i przygotowywaniu różnorakich potraw. Poprzez udział w zajęciach poznają zasady higieny, zaznajamiają się z obsługą sprzętów AGD, poznają zasady zdrowego żywienia, wpływu diet na poprawę zdrowia.
*Biblioterapia
Wykorzystuje ona książki, czasopisma oraz inne materiały drukowane do zmian w obrębie zachowania i myślenia określonych jednostek. Celem tej formy terapeutycznej jest budowanie lepszej samooceny, zwiększania wiary we własne siły i przezwyciężanie zahamowań. Podczas zajęć przygotowywane są przedstawienia na różnorodne okoliczności, czytane i omawiane wybrane fragmenty książek, wierszy i bajek.
*Ruch to zdrowie
Jest on kolejną formą spędzania wolnego czasu. Fizjoterapeuci przygotowują różnorodne gry i zabawy ruchowe, motywują do gry w tenisa stołowego i uświadamiają jak ważny jest aktywny tryb życia.
*Filmoterapia
W czwartki Mieszkańcy mają możliwość obejrzenia ulubionych oraz nowych filmów o różnej tematyce oraz wymienić zdania na ich temat.
*Muzykoterapia
Podczas zajęć muzykoterapii, gdzie wykorzystuje się muzykę lub jej elementy w celu przywracania zdrowia oraz poprawy funkcjonowania osób z różnorodnymi problemami natury emocjonalnej, fizycznej lub umysłowej, każdy może wyrazić siebie. Mieszkańcy tańczą, śpiewają, grają na instrumentach Orffa, słuchają muzyki a także biorą udział w zabawach muzyczno-ruchowych.